Промяна новините на форума:

Регистрацията е удобство, а не досадна необходимост.

Main Menu

"Експортен" будизъм

Започната от Upasaka, 31 Януари, 2007, 22:44:51

« назад - напред »

Upasaka

Китайците имат поговорка, че гуей-ло /букв. "белите дяволи" - това сме ние, европейците/, сме торба с пари, която трябва да бъде старателно изтръскана. Докато изтокознанието си проправя бавно и мъчително път в Университетите и Академиите на науките и някои от нас, същите тези "бели дяволи", се опитваме да градим основите на едно наистина научно познание за Изтока, извън академичните среди се случват някои доста странни неща. Огромно номадско племе от "експортни" гурувци - индийски и тибетски "йоги", китайски и японски "дзенисти" и "даоисти" - броди из Европа и Америка и успешно прилага горецитираната поговорка. Вече даже има и второ поколение - бели гуровци! Няма да цитирам конкретни имена, защото някои хора тук сигурно ще ми се разсърдят. Защо ли обаче, когато съм си говорил с последователите на тези гуровци /и то не само с български, но и с такива от Западна Европа/, се оказва, че те не знаят нищо за философията на будизма или за йога! Не са прочели една сутра през живота си или, ако са чели нещо, са го чели както дяволът чете Евангелието. За пример, само тук в София има два центъра на Тибетския будизъм - единия на Нингма-па, другия на Кагю-па. Едните говорят все едно разказват приказки за "Лека нощ деца" - кой лама, какви чудеса можел да прави - и открито си признават, че философията не ги интересува, а другите, като разбраха, че съм философ, изобщо не ме допуснаха до тяхната сбирка, за да не им развалям мурафета. И за да избегна възможни възражения, предварително уточнявам - хич не ме интересува кой от какъв тибетси гуру, какво "специално" посвещение или благословия е получил.
Това което собствено ме учудва, е защо подобни хора, които се отдават единствено на фантазиите си и тъкмо по тази причина са твърде далеч от учението на Буда, гледат отвисоко и с пренебрежение на хората, занимаващи се с будизма на академично и научно ниво, смятайки ги за "непосветени"!? И въпросът ми към вас: как си обяснявате това противопоставяне между сериозното академично изтокознание и религиозните последователи на будизма (респ. индуизма) на Запад? Преодолимо ли е то? Кога и как?
Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха!

Upasaka

От гледна точка на самите академични среди този въпрос, разбира се, е безсмислен. Но от гледна точка на форуми като този, смятам, че ще бъде интересно да се направи такава дискусия.  
Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха!

Imago

#2
Цитат на: Upasaka - 31 Януари, 2007, 22:44:51как си обяснявате това противопоставяне, между сериозното академично изтокознание и религиозните последователи на будизма /респ. индуизма/ на Запад? Преодолимо ли е то? Кога и как?
Мисля, че е преодолимо и с успех се преодолява, например в редица американски университети. Прекрасен пример за това са проф. Боб Търман (бащата на прекрасната Ума Търман) и проф. Джордж Дрейфус. Това са хора, които имат традиционно будистко образование и дори степен геше, като същевременно защитават най-високи академични стандарти. Тоест, проблеми с "будифицирането" на западния ум няма; проблеми възникват главно при опитите източни възпитаници от източни националности да се проникнат от духа на академичния Запад. Нещо не се получава главно заради като че ли вроденото тантрично пренебрежение към логиката и епистемологията, при това не западната, а именно будистката.