Пълен текст: Нагарджуна и школата Мадхямака (http://www.budist.org/library/manuals/madhyamaka_philosophy_of_nagarjuna_6.html)
ЦитатЕвгений Торчинов
Увод в будологията
Глава Пета
[h3 align=center]Классическа будистка философия:
Мадхямака (Шунявада)[/h3]
(http://www.budist.org//images/stories/articles/nagarjuna.jpg)
(http://www.budist.org//images/stories/articles/nagarjuna.jpg%5B/img)Когато говорим за мястото и спецификата на будистката философия, трябва преди всичко да отбележим следните обстоятелства:
Първо, будистката философия никога не е била чисто умозрителна дисциплина, насочена към търсене на истината сама за себе си. Будистката философия е органична част от будисткия ,,проект", насочен към трансформиране на личността и ,,преобразуване" на човека от страдащо сансарно същество, управлявано от афекти и влечения в свободно и ,,изцелено" от страдания пробудено (просветлено) същество. В будизма носители на философския дискурс и на философското знание са изключително членовете на монашеското общество – сангхата. В периода на зрялост и разцвет на будизма в Индия дори са съществували манастири, които едновременно са били и своеобразни философски факултети или институти.
Мадхямака е названието на школата, а последователят на школата Мадхямака се нарича мадхямика. Често първото се бърка с второто.